Про важливість резюме написані тисячі слів, з нього починається пошук будь-якої роботи, але завдання написати резюме без досвіду роботи, часом ставить молодих шукачів у глухий кут. Сьогодні ми і розглянемо той варіант, коли писати по суті нічого, коли у вас немає ні досвіду, ні кар'єрного зростання чи професійних досягнень.
Однією з основних помилок претендентів, при спробі написати резюме без досвіду роботи, є те, що в надії надати резюме солідності, вони намагаються заповнити прогалини, прикріплюючи до нього дипломи про освіту, проходження різних курсів та тренінгів або похвальні грамоти. Найчастіше, такі дії досягають прямо протилежної мети, резюме відправляється в сміттєву корзину.
1. Першим в резюме йдуть ваші повні прізвище, ім'я та по батькові, після нього конкретна посада, на яку ви претендуєте в компанії. Настійно не рекомендуємо перераховувати кілька посад, як це роблять деякі кандидати: "Претендую на посаду кур'єра, готовий розглянути можливість роботи менеджером, водієм або керівником". Рекрутери і так з недовірою ставляться до кандидатів без досвіду роботи, а якщо цей кандидат ще й не знає, ким він хоче працювати, то його резюме зі стовідсотковою ймовірністю опиниться у смітнику.
2.Далі вкажіть ваш вік, сімейний стан (у відповідності з вашими паспортними даними, в резюме цей пункт не статус Вконтакте, у «цивільному шлюбі» або «у серйозних відносинах» тут абсолютно недоречні, і вказують на інфантильність кандидата), адреса проживання, адреса прописки (якщо вони відрізняються), і як з вами можливо зв'язатися (домашній і мобільний телефон, адреса електронної пошти, Skype).
3.Одним із найважливіших пунктів при написанні резюме без досвіду роботи, є освіта. У ньому необхідно вказати закінчений навчальний заклад, отриману спеціальність і ступінь, а так само форму навчання. Так само варто згадати про стажування або практикуми, якщо вони були. Не варто перераховувати різноманітні тренінги та курси, які не мають відношення до роботи, на яку ви претендуєте. Так само не варто згадувати про те, що ви були старостою групи або учасником студентського ансамблю (якщо звичайно ви не в ансамбль влаштовуєтеся), тут це не доречно, і не додасть вам балів в очах потенційного роботодавця.
4.Досвід роботи, це болюча тема для всіх молодих фахівців. Роботодавець розуміє, що, будучи студентом або учнем, ви не могли повноцінно працювати, але можливо ви підробляли після навчання, або знаходили підробіток на літо, це обов'язково варто вказати.
5.Обов'язково вкажіть, якими мовами та, на якому рівні ви володієте. Так само вкажіть знання комп'ютера та комп'ютерних програм. При цьому, як відзначають фахівці нашого сайту, основною помилкою багатьох як початківців, так і досвідчених кандидатів, є просте перерахування програм, з якими вони знайомі, або навіть просто вказівка пакетів програм. Наприклад "Microsoft Office, досвідчений користувач", дуже часто зустрічається у людей, які на середньому рівні розібралися з Office Word і на початковому з Excel, при цьому, навіть не чули про такі програми цього офісного пакету як Access і PowerPoint. Описувати володіння комп'ютерними програмами, особливо молодому спеціалісту, потрібно досить конкретно, наприклад: "MS Word (набір та редагування тексту, вставка таблиць), MS Excel (складання таблиць, формул, функцій, діаграм, зведених таблиць)".
6.Особисті якості. Більшість молодих фахівців, у цій графі намагаються підкреслити свою готовність, такими фразами як відкритість новому, або швидка здатність навчатися, в очах роботодавця, такі фрази виглядають як "Я нічого не вмію, але за невелику зарплату, готовий вчиться". Подумайте над тими якостями, які необхідні для даної конкретної роботи, наприклад аналітичний склад розуму, вміння доводити справу до кінця, або здатність до багатогодинний монотонній роботі.
Для того щоб у вас вийшла успішна кар'єра, вам необхідно бути не тільки висококласним професіоналом своєї справи, але і професійним здобувачем, здатним максимально вигідно продати себе роботодавцю, так що починайте освоєння суміжної професії.
Читайте також: 5 основних помилок при пошуку нової роботи і Неправильні питання на співбесіді.