За свою кар'єру я бачив безліч разів, як більш ніж середні кандидати примудрялися продавати себе за великі гроші, ніж вони об'єктивно коштували, розповідає фахівець порталу робота у Херсоні.
Роботодавці теж люди, і майже завжди ведуться на багато такого, що об'єктивно не зовсім розумно, і часто мало впливає на результати роботи, на яку людей і наймають. Перерахую кілька ключових пунктів, які необхідно враховувати, щоб зуміти продати свою працю по дорожче.
Над цим можна сміятися, але одяг дійсно вирішує. Причому, вже протягом століть. Це відображено навіть у казках! Варто пастушку переодягнутися в королівські шати, і його всі приймають за принца.
Не треба перебільшувати об'єктивність роботодавця. Лише деякі можуть розгледіти в людині, одягненій в мішок з-під картоплі з рукавами, який він називає костюмом, гідного претендента. За одягом досі визначають і рівень життя, до якого людина звикла, і навіть його культурний рівень.
Звичайно, є люди, які навіть будучи одягненими в потерту сорочку і старі шорти вміють тримати себе так, що відразу видно що це переможці по життю. Відповідайте собі відверто, ви один з них, чи ні? І якщо ні, не поскупіться на хороший костюм, він окупиться.
Є кілька відмінних характеристик, за якими можна відразу зрозуміти, що доля постійно карає людину гривнею, і не дає їм вибратися з убогості. Люди, навіть не професіонали, нутром чують ауру такої людини, і навіть чисто інтуїтивно не запропонують йому доброї оплати праці.
Ось ці характеристики, якщо знайшли в собі це – викорінюйте будь-якими чином:
А) Постійно обговорює гроші, починає бесіду з обговорення прайса, і тільки потім переходить до суті.
Б) Ніколи не думає про інших. Будь-яку ситуацію розглядає тільки через призму вигоди для самого себе. Не замислюється про те, чим він може бути сам корисний. Вважає що всі йому вже давним давно заборгували за ті нещастя, які йому довелося перенести.
В) Недовірливість. Йому постійно здається, що його десь кинуть, що не доплатять. Повірити на слово для нього - немислима річ, він просто впевнений, що слово нічого не варто.
Насправді слово нічого не варте тільки для шахраїв і невдах. А схильність до довіри – відмінна і сто відсоткова ознака щасливої людини. Зазвичай люди бачать в інших самих себе, і довірлива людина сама виглядає більш чесною в очах інших людей. Для того щоб бути довірливим потрібно бути і відкритим, і сміливим, і звичайно, ризиковим одночасно.
Укладаючи велику угоду без договору, просто вдаривши по руках, потрібно розуміти, що у тебе повинні бути також важелі тиску, в разі нечесності з боку контрагента, інакше це може скидатися на халатність.
Звичайно, важливі не тільки зовнішні ознаки, а й те, що у вас діється всередині. У будь-якому випадку, навіть у хорошого актора, внутрішній світ мимоволі, рано чи пізно випливе назовні. Людей, яким ніколи не запропонують нічого хорошого відрізняє загальна нервозність, схильність до смутку, стурбованість. 90 % його думок про те, «як жити далі», про те, що попереду безпросвітний морок, порожнеча і відсутність перспектив.
Якщо усмішка осяває зрідка його обличчя, то тільки в моменти коли він з ностальгічною ніжністю згадує щось зі свого минулого, навіть якщо це спогад про те, як його мамка одного разу відідрала за крадіжку яблук з чужого саду. І взагалі, він дуже нагадує ослика Іа з радянського мультфільму про Вінні Пуха. Перебуваючи поруч з такою людиною, навіть клоун впаде у смуток, і вже звичайно такому ніхто не запропонує нормального пакета з оплачуваними відпустками на Пхукет, мед страховкою, і хорошою зарплатою.
І тут допомогти собі зможете тільки ви самі. З цим доведеться справлятися виключно своєю силою волі, інших методів немає. І звичайно, не один день це робиться. По краплі доведеться вичавлювати з себе ослика Іа.
Те, що викладено в резюме. У багатьох воно більш ніж скромне, і тим не менш грамотно складене твір про себе спочатку налаштує роботодавця на шанобливий лад. Навіть якщо у вас досвіду, знань, освіти кіт наплакав, все одно їх можна розписати так, що читач ахне.
Читайте також: Як правильно домовлятися про зарплату і Як перевіряють "грішки" при прийомі на роботу.