Більшість співробітників які працюють у приватних компаніях, вважають, що їх заробітна плата низька. І хоча вони, підписуючи договір, погодилися на неї, через рік або два роботи можна спробувати попросити у шефа її підвищення. Але треба бути об'єктивним до себе і розуміти, що домогтися більш високої оплати можна тільки при ефективному виконанні своїх функціональних обов'язків.
Однак і не варто чекати, коли керівник сам зрозуміє, що ваша праця заслуговує більш високої вартісної оцінки. Зазвичай шефи цього намагаються не помічати. Їх влаштовує якісна робота за невеликі гроші. Тож, наберіться мужності і почніть першим цю розмову.
Перед відвідуванням кабінету керівника постарайтеся:
1. Привести себе в порядок. Навіть при суворому дрес - коді, зробіть все, щоб "костюмчик вдало сидів".
2. Заздалегідь продумати план майбутньої бесіди. Краще щоб в руках не було жодної шпаргалки. Виклад аргументацій без папірців шеф оцінить по достоїнству.
3. Не скаржитися на високі ціни і важке життя. Заробітна плата – це не подачка, а вартість вашої праці, яку не можна випрошувати.
4. Акцентувати увагу на ваш внесок у здобуття компанією додаткового прибутку, ріст обсягу виробництва (послуг).
5. Згадати про оплату аналогічної роботи на фірмах – конкурентах.
6. Відзначити підвищення вашої кваліфікації (курси, семінари, навчальні заклади, володіння кількома мовами).
7. Нагадати що Ви працюєте на цьому окладі в компанії вже кілька років.
Для досягнення успіху бесіда повинна проходити спокійно, без висунення вами ультиматумів (не підвищите, я звільнюся). Незамінних працівників немає, тому не слід бути самовпевненою людиною. За такої постановки питання, начальник може і підвищить заробітну плату, але при першій же можливості постарається позбавитися від вас.
Американські соціологи на основі багатьох досліджень прийшли до висновку, що найбільш результативні звернення, які відбуваються:
1. У середу кожного тижня.
2. З 13 годин, але не пізніше 14.
Не рекомендується вирішувати дане питання в інші дні тижня. Особливо в понеділок і п'ятницю, а також після 15 годин.
І наостанок, не варто говорити про підвищення заробітної плати раніше ніж через 1,5 - 2 роки роботи. Пам'ятайте, формування якісного виконання обов'язків у колективі, на новому робочому місці, отримання стабільних результатів роботи, становлення працівника як члена команди підприємства, ніколи не відбувається раніше ніж через 12-14 місяців.
Бажаєте зробити кар'єру - не поспішайте!
Наступного разу розберемо: Зміни у КзПП, лютий 2017 року, а також Знайти хорошу роботу без вищої освіти.