Більшість компаній в Україні готові запропонувати роботу або вже працевлаштували переселенців зі східних регіонів і Криму. На поза конкурсний відбір біженцям розраховувати не доводиться, але і упередженого ставлення до них теж немає. За даними нашого порталу, двадцять п’ять відсотків роботодавців вважає, що здобувачі із Криму або з зони АТО не відрізняються від інших претендентів.
Як відзначають аналітики, останні події в країні внесли свої корективи в процес пошуку вільного місця для працевлаштування в Україні. Ринок шукачів став більш насиченим фахівцями за рахунок вимушених переселенців. Чимало компаній бажають заявити про себе як про соціально відповідального роботодавця, тому прийняли виклик часу.
Як показує наше опитування, кожному десятому роботодавцю довелося перевести своїх працівників із зони ведення бойових дій в більш спокійні регіони, а двоє з п'яти роботодавців прийняли переселенців на загальних підставах, за результатами конкурсного відбору. В одній із ста компаній існують програми цілеспрямованого працевлаштування біженців на пільгових підставах. Ще 7% опитаних організацій, претендентів з числа приїжджих запрошували на співбесіду, однак ті не пройшли конкурсний відбір. І тільки один з 14 роботодавців не готовий взяти на роботу переселенців навіть при наявності вакантних місць.
У кожній четвертій компанії, де є досвід працевлаштування переселенців, вважають, що претенденти із зони АТО нічим не відрізняються від інших претендентів. Один з семи роботодавців відзначив, що у переселенців більш високі зарплатні побажання, однак мотивація таких шукачів теж вище. А кожен десятий поставив під сумнів і мотивацію біженців.
Двадцять п’ять відсотків компаній, які взяли на роботу біженців, стверджують, що не мали ніяких труднощів у зв’язку з їх працевлаштуванням. Перед певними роботодавцями гостро постало питання соціального захисту переселенців, які залишилися не тільки без звичної їм праці, але і без житла і іншого набутого майна. Шістнадцяти відсоткам роботодавців було складно забезпечити нових співробітників дахом над головою. 10% мали проблеми з втраченими документами. Десята частина була змушена піклуватися не тільки про співробітника, але і про його сім'ю - влаштовувати дітлахів до садка або школи, допомагати в працевлаштуванні чоловікові або дружині,. Такий же невелика кількість роботодавців вважає, що у переселенців може буди інше бачення ситуації в країні та інші переконання, що може призвести до конфліктів у колективі, а тому побоюються влаштовувати біженців. А ось складності з адаптацією працівника до нового місця роботи або мешкання мав лише кожний двадцятий роботодавець.
Дані були отримані за результатами анонімного опитування серед керівників підприємств та фахівців відділу кадрів, проведеного порталом Робота у Хмельницькому у квітні 2015 року. В опитуванні взяли участь 1150 респондентів зі всіх регіонів України.
Читайте також: Як пройти співбесіду по телефону і Як рекрутеру знайти спільну мову з замовником вакансії?.