Ви прийшли на співбесіду, і вам запропонували виконати завдання? Ви в паніці і не знаєте, що робити? Сьогодні багато претендентів в Україні стикаються з бажанням роботодавців перевірити здібності претендентів на вакантне місце, пропонуючи їм виконати тестове завдання. Найчастіше такі умови виставляють представникам творчих професій: журналістів, копірайтерів, дизайнерів, але це не закономірність.
Інтерес роботодавця тут очевидний: у стислі строки перевірити компетентність кандидата на вакантну посаду, дізнатися, як швидко він може справлятися із завданнями, наскільки він відповідальний і психологічно стійкий. Які би не були досконалі ваші дипломи про освіту та особисте портфоліо, ніщо краще не виявить позитивні і негативні сторони претендента, ніж зроблене "тут і зараз".
Завдання можуть бути двох видів: або оперативне, щось на зразок невеликого тесту, відповісти на питання якого потрібно прямо на співбесіді – на нього, як правило, відводиться від п'яти до двадцяти хвилин. Або ж досить велике завдання, пов'язане з написанням статті, бізнес-плану або обробкою ілюстрацій. Таке завдання "береться до дому" і виконується у встановлені роботодавцем строки.
Звичайно, здобувачі часто нарікають: навіщо брати на себе додаткове навантаження, якщо роботодавець може перевірити ваші якості під час випробувального терміну? Але в тому-то і справа, що випробувальний термін в корені відрізняється від тестового завдання. У першому випадку ви вже працевлаштовані і потрапляєте під дію КЗпП, який захищає ваші права та обов'язки як працівника. Зокрема, тепер вас можуть звільнити тільки при дотриманні всіх норм законодавства. Виконуючи тестове завдання, ви ще не є співробітником компанії, отже, в тому випадку якщо з якихось причин ваш текст або ілюстрація не влаштують роботодавця, то ви бажану посаду не отримаєте. І більше того, може бути, що і взагалі нічого не отримаєте.
Є сенс відмовлятися від тестового завдання? На це питання повинен відповісти особисто собі кожен претендент. Однак здоровий глузд підказує, що відмова не має ні якого сенсу. Принаймні, як показує практика, це автоматично означає обнулення ваших шансів на вакантну посаду. Не забувайте, що під час виконання завдання роботодавець буде серед інших компонентів оцінювати і вашу лояльність. Відмовляючись, ви демонструєте, що ваша лояльність прагне до абсолютного нуля, так що отримати бажане місце в такому випадку ви зможете, тільки якщо станеться велике диво. В будь-якому іншому випадку HR-менеджер вибере того, хто згодився приділити трохи свого дорогоцінного часу і проявив себе з кращого боку.
Ще один важливий фактор - під час виконання тестового завдання сам кандидат може оцінити те, наскільки він сам відповідає тим вимогам, які висуває роботодавець. Нерідко саме під час завдання або підготовки до нього претендент розуміє, що ця робота з якихось причин (вони можуть бути будь-які, у тому числі і суто психологічного характеру) йому не підходить. Це означає, що у вас розв'язані руки і ви можете сміливо вирушати на інше інтерв'ю, а не плакати над тим, яку саме помилку ви зробили, влаштувавшись у компанію, де всі поголовно курять або починають роботу о восьмій ранку. Трудовий кодекс захищає не тільки працівників, а й роботодавців. Адже, будучи працевлаштованим, вам доведеться втратити мінімум два тижні свого життя, написавши "заяву за власним бажанням".
Побоювання претендентів пов'язані в основному з тим, що роботу вони виконають, а грошей їм за це не заплатять і в компанію не візьмуть - прикро. Візьмуть чи не візьмуть - це питання відкрите, а от оплата за виконану роботу дійсно не гарантована. Крім того, нерідкі випадки, коли роботодавці потім використовують статті або якісь напрацювання, що надійшли від претендентів, які не пройшли за конкурсом.
Так можна убезпечити себе, виконуючи тестове завдання? Так, кажуть фахівці, хоча зробити це непросто. Працівників Трудовий кодекс захищає майже як дітей, а ось шукачів - ні. Єдине, на що ви можете розраховувати в повній мірі, — на закон про авторські права. Ваше тестове завдання - результат інтелектуальної праці, яке потрапляє під дію цього закону. Якщо, звичайно, під час співбесіди ви не підмахнули папірець, в якому відмовляєтеся від авторських прав - таке теж буває.
Якщо ж ви нічого такого не підписували, то свою правоту є шанс довести. Правда, не дуже великий. Адже шлях у вас тільки один - суд. Заздалегідь подбайте про те, щоб захистити свою роботу: для цього достатньо надіслати її собі самому із поштовим штемпелем - це зможе послужити доказом у суді. Але чи варто це того? Сказати складно. Тим більше що куди більш очевидні справи про авторські права в арбітражі виграти не вдається. Цілком можливий варіант, при якому ви втратите час і гроші, але нічого не отримаєте. З іншого боку, завжди можна спробувати домовитися про невеликий гонорар, особливо якщо ви копірайтер, ваш текст в цілому сподобався, а не підійшли ви з якихось інших причин. Наукою доведено існування компаній, які готові оплатити таку роботу.
Читайте також: Зміни у КЗпП, жовтень 2015 і Чому за останній час ви так часто змінювали роботу? Як треба відповідати.