Раптом я не увіллюся у новий колектив? Раптом мені будуть платити менше, ніж я хотів би? Відгукуватися на вакансію, якщо у мене немає цих особистих якостей, які там заявлені? У претендента, який рідко виходить на ринок праці, безліч питань, з-за яких він відчуває себе невпевнено. А іноді, щоб приховати свої страхи, ще й веде себе непередбачувано.
За даними експертів 90% претендентів при розгляді вакансій в першу чергу звертають увагу на рівень доходу.
Роботодавці, знають про це, але дуже люблять розміщувати вакансії без оголошеної зарплати. А у претендента кожен раз виникає страх: а раптом там зовсім мало платять? Я озвуся, витрачу час даремно. А якщо співбесіда буде проходити в два етапи? Тоді рівень зарплати стане зрозумілий тільки в самому кінці переговорів. Адже експерти радять не цікавитися зарплатою відразу, щоб не виглядати меркантильним типом.
Сучасні співробітники повинні бути стресостійкими. Не важливо, працюють вони з людьми або з документами, на керівній позиції чи ні. Наше життя - суцільний стрес. І ми повинні вміти йому протистояти.
Так часто пишуть про це в вакансії, що у деяких претендентів саме прочитання таких оголошень про роботу викликає стрес. А що робити, якщо ти не стресостійкий? Відгукуватися на вакансії, якщо в них вказується ця якість чи ні?
Постарайтеся зосередитися на вакансії і виконуваною функціоналі, якщо Ви впевнені на всі сто, що впораєтеся і у Вас є подібний досвід і освіта, дерзайте, можливо Ви той кандидат, якого шукають.
Також рекомендуємо вам прочитати: Стати краще! і Ти зможеш: як виконати всі обіцянки, дані собі у новому році?