Вас не влаштовує ваша зарплата? В цьому випадку у вас є два шляхи: обговорити з керівником питання збільшення окладу або знайти іншу роботу. Підвищення зарплати: міф чи реальність? Як тактовно натякнути босові, що ви хочете більше грошей?
Якщо ви зважилися завести розмову про підвищення зарплати зробіть це, будьте на виду і шукайте відповідний випадок. Це найкращий порада. Решта будуть не настільки універсальні.
Можна довго шукати аргументи на користь підвищення зарплати і в підсумку зіткнутися з абсолютною глухотою керівництва. Начальники різні, компанії теж. В одній фірмі все обговорюється відкрито, в іншій пошепки та на клаптиках паперу, щоб, не дай бог, колеги не почули про підвищення.
Багато грошей не буває! Постарайтеся ще на етапі співбесіди дізнатися про перспективи: скільки платять на випробувальному терміні, скільки після. Якщо не називають конкретних сум, дізнайтеся, чи планується підвищення як таке і від чого залежить, чи відбудеться воно. Раптом в компанії бюджет строго розписаний? І як би ви не впиралися, в найближчий рік вище призначеної планки стрибнути не вдасться.
Знання зарплатної політики компанії зніме добру половину питань. Може, треба просто почекати доробити до січня, і зарплату піднімуть без зайвих розмов. У багатьох фірмах передбачена індексації окладів з урахуванням інфляції, щедрі преміальні бонуси за підсумками роботи, які відсувають питання про підвищення платні на деякий час..
Якщо про перспективи вам нічого невідомо, а ціни і коло обов'язків продовжують зростати, має сенс почати розмову самому.
Найчастіше люди не в силах пояснити, чому їм страшно чи ніяково говорити з керівництвом про зарплату. Перш ніж стукати в кабінет начальника, рекомендуємо провести підготовчу роботу.
Для початку з'ясуйте, скільки платять представникам вашої професії. Напевно у вас є знайомі, які працюють в схожій області або за аналогічним фахом. Спитайте, скільки їм платять. Може бути, ще менше.
Другий шлях переглянути вакансії компаній-конкурентів, звертаючи увагу на графу "умови". Але врахуйте пишуть одне, а на ділі може виявитися не більше, ніж у вас. Якщо ви готові йти до кінця і маєте можливість відпроситися з роботи, сходіть на пару-трійку співбесід і дізнатися рівень зарплати з перших рук. Заодно оцініть, наскільки ви незамінні і затребувані.
Ще один варіант моніторинг видань про роботу і кар'єру, які регулярно друкують огляди зарплат фахівців різних сфер. Однак врахуйте, навіть якщо в статті вказано оклад в два рази вище вашого таке тепле містечко ще знайти треба.
Хочете підвищення зарплати? Аргументуйте свою позицію! Наступне, що потрібно зробити, скласти список власних досягнень (оптимально за півроку). Докладно вкажіть все, чого ви досягли на займаній посаді, які взяли на себе додаткові обов'язки і функції. Конкретизуйте і по можливості переведіть у цифри і графіки так наочніше./
Список ваших успіхів та виконаних завдань можна представити у письмовому вигляді і таким чином позбавити себе від необхідності придумувати, як почати розмову. Повністю ухилитися від особистої бесіди навряд чи вдасться, але службова записка з проханням про підвищення відмінний привід для діалогу.
До речі, якщо ви зможете домогтися збільшення заробітної плати, будьте готові взяти на себе і нові посадові обов'язки. На те вона і кар'єра, щоб із зростанням доходів ріс і функціонал співробітника.
Важливо вибрати місце і час для розмови про зарплату. Коли краще підступатися з питанням про підвищення оплати праці? Думок багато: і після обіду (начальник ситий і задоволений), і в середу (цей дивний висновок зробили британські психологи), і що логічно відразу після вдалих угод та успішних переговорів (особливо, якщо ви їх і провели). Має сенс розмовляти про надбавку в період зростання прибутків компанії, коли відчувається, що потреби зросли, штат збираються розширювати і т. д. Відповідно, після невдач або в період авралу з питанням про зарплату краще почекати.
Можливо, краще рішення просто запитати боса, чи є в нього час для бесіди. Головне, щоб у керівника був гарний настрій, а у вас настрій на перемогу і впевненість в тому, що ви гідні більшого.
Щоб домогтися конкретних результатів, існує стратегія, яку можна використовувати і як основну, і як допоміжну (щоб звернути відмову на свою користь). Запитайте шефа, а що потрібно, щоб підвищили зарплату? Яким вимогам ви повинні відповідати? Які вершини підкорити? Побажання можуть носити загальний характер: мовляв, більше старатися, креативно мислити але краще, якщо вони будуть сформульовані максимально чітко, без розмитих умов і туманних натяків. Тоді, виконавши ці умови, ви з чистою совістю зможете повернутися до розмови про підвищення зарплати.
Важливий момент запитувати у начальника прилюдно або віч-на-віч?
Наша порада: публічних виступів краще не влаштовувати. Тим більше є ризик почути відмову (навіщо про нього знати стороннім?). Дочекайтеся, поки керівник залишиться в кабінеті один. Працюєте в загальному офісі? Зачекайте, поки поруч не залишиться зайвих вух або дайте зрозуміти, що у вас назріла приватна розмова.
Збираючись підняти питання про зарплату, продумайте можливі заперечення. Які питання бос може вам задати? Що ви на них відповісте? Начальник сказав: "Підвищимо трохи згодом"? Постарайтеся відразу ж з'ясувати, про який терміні йде мова. Інакше горезвісне "трохи" може неприємно затягнутися.
Також слід визначитися і зі своїми зарплатними очікуваннями: скільки грошей ви хочете отримувати (орієнтуйтеся на зарплати по ринку праці і власний професійний рівень)? На конкретне запитання і відповідь буде конкретним. На думку експертів, оптимальна можлива надбавка, на яку, як правило, погоджується керівництво, 10-25% від вихідного окладу працівника.
Само собою, ваші побажання можуть не збігатися з можливостями фірми або думкою шефа. Тому, по-перше, будьте готові отримати надбавку менше ніж розраховуєте, по-друге, використовуйте цю "тягу до заниження" в своїх цілях: так, деякі співробітники називають суму нового платні свідомо вище, щоб була можливість поторгуватися і "поступитися".
У розмові не давайте себе збити або піти від теми ("Підвищення вашої заробітної плати залежить від безлічі факторів. До речі, раз вже ви зайшли, треба зробити ще ось це..."). Уважно слухайте відповідь. По-перше, якщо ви мовчите, то і не піддастеся зайвим емоціям і не наговорите зопалу зайвого. По-друге, начальник може знайти варіант, про який ви самі не думали. Наприклад, перейти в інший відділ, піти на підвищення не тільки зарплати, але і на посаді. В якості альтернативи підвищенню окладу бос може запропонувати більш зручний для вас графік роботи, додаткову відпустку або закордонне стажування і т. д.
Пам'ятайте, що головне психологічний настрій, впевненість у власній правоті. Можливо, якщо ви заздалегідь вивчите промову напам'ять, це тільки зіпсує справу: варто розмові піти трохи в бік, як ви почнете хвилюватися і заїкатися.
Важливо поставитися до розмови не як до принизливого прохання, а як до ділових переговорів. Ваша ефективність зросла значить, робота повинна оплачуватися вище, умови праці повинні покращитися.
Отже, як правильно побудувати розмову з керівництвом про підвищення заробітної плати?
Ідіть з конкретною розмовою і з конкретними пропозиціями. Позиція конструктивного обговорення найкраща, не змінюйте її на загрози звільнитися, скарги на колег, які роблять менше вас, матеріальні труднощі, які ви відчуваєте.
Говоріть не про абстрактний рівень професіоналізму, подібні твердження завжди можна при бажанні спростувати, а приводите точні (краще недавні) приклади своєї успішної діяльності.
Доводьте бесіду до кінця і закріплюйте результат: "Добре, це я зроблю і це теж, а що буде, якщо я виконаю завдання?".
Це основні прийоми тактовної бесіди з босом про підвищення окладу. Найгірше, що може трапитися, відмова. Але і її, як уже говорилося, можна перетворити у майбутню перемогу, або сприймати як сигнал, що посаду ви переросли і роботу пора міняти.
Читайте також: 3 поради: як правильно піти у відпустку, якщо ви керівник і Як створити ідеальну робочу обстановку?