Працевлаштування в Україні складний процес: завжди є ризик не тільки потрапити в поганий колектив, але і нарватися на шахраїв. Щоб не опинитися в неприємній ситуації, будьте гранично уважними при влаштуванні на роботу. Фахівці порталу робота у Рівне, радять починати з пильного вивчення оголошеннях про роботу.
"Робота в офісі 3-4 години в день 3 рази в тиждень. Зарплата висока до 5000 гривень. Вимоги: вік 18-50, освіта не має значення" — подібні оголошення повинні насторожувати будь-якого претендента. Не варто витрачати свій час на не цілком легальний бізнес. Будьте впевнені: якщо в оголошенні про вакансію вам обіцяють золоті гори, то золото може виявитися простим металом.
При пошуку роботи дотримуйтесь логіки: чим вище обіцяна у вакансії зарплата, тим вищими мають бути вимоги до претендентів. Якщо сума зарплати висока, будьте готові до багатоетапним співбесід та тестових завдань. Функціонал, навіть дуже широкий, повинен бути описаний у вакансії чітко і ясно, а не просто словами "офісна робота" або "потрібен керівник".
Отже, обрана вакансія. Перш ніж надсилати резюме або йти на співбесіду, проведіть невеликий маркетинг інформації про компанію. Подивіться, які ще вакансії у цієї компанії, якщо у різних розділах і навіть містах у компанії однакові оголошенні "терміново потрібен офісний працівник" будьте впевнені, ці оголошення шахраїв. Перегляньте, який у компанії сайт, яка інформація на ньому представлена, наскільки свіжі новини викладені, про що вони, що пишуть у відгуках про роботу колишні співробітники, - словом, складіть для себе міні-досьє.
Втім, читаючи відгуки, не вірте всьому, про що розповідають автори. Нерідко звільнені співробітники використовують інтернет-форуми як засіб помсти компанії, кар'єра в якій не склалася. Відокремлюйте факти від емоцій. Одна справа, якщо колишній працівник пише, що у фірмі регулярно затримували зарплату (це факт, хоча і потребує перевірки), і зовсім інша, якщо він погано висловлюється про колег або директорі (це вже емоції).
Вивчивши інформацію, ви зробите більш обдуманий крок, чи варто вам йти на співбесіду. Так, несвіжі новини на сайті можуть свідчити про проблеми в компанії. Відсутність сторінки "контакти" і зовсім повинно Вас насторожити.
Якщо в компанії в якій Ви хочете працювати або навіть кадрового агентства немає свого сайту, то тут можна сміливо виключити їх зі свого списку (сьогодні будь-яка солідна організація в Україні має свій інтернет ресурс).
Одне з основних правил при пошуку роботи - нікому не платити. Як правило, кадрові агентства беруть оплату не з претендентів, а з роботодавців, проте бувають випадки коли працевлаштування пропонує сплатити 50% від першої заробітної плати. Якщо ж ви звертаєтеся безпосередньо в компанію, платити теж зовсім не за що - ви прийшли сюди заробляти гроші, а не витрачати.
Варіантів кілька - за навчання, тренінги ("Ось навчимо вас техніці дзвінків клієнтам, і відразу почнете заробляти"), за які-небудь матеріальні цінності, які вам нададуть ("Потрібно залишити заставу за Бади, які ви будете пропонувати") або за робочі інструменти (наприклад, базу даних клієнтів, інструменти для роботи, просто заставу "А раптом Ви у нас щось зламаєте"). Пам'ятайте це все незаконно.
Нарешті, як розпізнати шахрая-роботодавця на співбесіді? Оцініть приміщення, в якому працюють співробітники. Чи є в ньому комп'ютери, інша офісна техніка? Наскільки обжитим воно виглядає? Якщо в офісі є лише столи і телефони, будьте насторожі - не виключено, що перед вами компанія-одноденка.
При цьому офіс успішної компанії зовсім не обов'язково повинен знаходитися в центрі міста і вражати дизайнерськими вишукуваннями. Головне, щоб ви бачили, що в приміщенні працюють люди, на їх моніторах - тексти і таблиці, на стінах - інструкції, правила роботи.
Якщо у адміністратора компанії або в іншому приміщенні, де зустрічають відвідувачів або шукачів, дуже багато народу, оцініть - хто ці люди і чому всі вони знаходяться тут одночасно?
Численні кандидати на вакантні позиції - не занадто їх багато стосовно до масштабів фірми? Незадоволені клієнти, які прийшли, щоб повернути даремно витрачені гроші? А може, просто студенти, які очікують зустрічі з генеральним директором в рамках якогось "дня відкритих дверей"?
І наостанок, пам'ятайте, що чесних роботодавців набагато більше, але шахраї більш активні і розвивають бурхливу діяльність на всіх сайтах про роботу і соціальних мережах.
Читайте також: Про що точно не можна говорити на співбесідах і Як роботодавець ставиться до ваших профілів у соцмережах?.