Пошук роботи-справа відповідальна, але давайте згадаємо, як шукає роботу абсолютна більшість фахівців в Україні. Популярність сайтів про роботу, маса вакансій і пропозицій про роботу, e-mail компаній, дають можливість нескінченно надсилати свої резюме... але в підсумку пошук роботи затягується на довгі місяці, в чому ж причина і як уникнути помилок...
Здобувачами найчастіше допускаються наступні помилки:
1. Складається резюме і розсилається куди тільки можливо і куди дозволяють освіта, досвід і сміливість.
2. Починають ходити по співбесідах і намагаються, щоб їх вибрала компанія з найкращими умовами (зарплата, графік роботи і т. д.).
3. Запитують знайомих про можливі вакансії.
4. При невдачі - все повторюється, з розширенням охоплення (більша кількість надісланих резюме, сайтів, знайомих тощо).
5. При повторної невдачі/чах - знижуються вимоги до майбутньої роботи (зарплата, графік і умови роботи) і все повторюється.
Вірно?
Тобто, ведуть себе, не зовсім нормально. Ще Ейнштейн сказав, що божевілля, це постійне повторення одних і тих же дій, з очікуванням змін на краще.
Тепер, давайте подивимося, до чого призводять перераховані кроки:
1. Здобувач починає спамити всім, до кого може дотягнутися, кажучи своїм потенційним роботодавцям, що йому не особливо важливо, хто його візьме. Лише б виконав ЙОГО побажання до майбутньої роботи (зарплата тощо). І ті, хто читають ці резюме, бачать, що це майбутній "офісний планктон", яких потрібно брати оптом, максимально знижуючи по зарплаті.
В кращому разі, коли прикладається супровідний лист про причини звернення в цю компанію і компліментами на їх адресу, це лист розглядають більше двох осіб і тоді, трохи більше шансів отримати запрошення на співбесіду.
2. При появі на співбесіді намагаються продати себе по дорожче відразу, максимально пускаючи пил в очі, придумуючи або роздуваючи минулі успіхи, а потім, отримавши початкову пропозицію (найнижчу, на думку роботодавця) - приймають її за остаточну і вирішують, чи вписується вона в їх самооцінку або варто пошукати ще...
3. Як відмітили фахівці нашого порталу робота у Ужгороді, коли здобувач шукає роботу через знайомих, то тут варіантів вибору ще менше. І тоді, вони сподіваються, що знайомі опишуть їх самих, свої можливості, знання та досвід - краще, ніж вони самі. А значить і частіше погоджуються з першими ліпшими пропозиціями (це ж знайомі знайомих, вони не образять)...
І з кожним таким етапом самооцінка у людини, що шукає роботу - все нижче, вимог і побажань все менше і менше... В результаті, дуже часто, що люди знаходять роботу не краще, а гірше ніж та, що була раніше або, ніж вони очікували на початку.
Читайте також: Як рекрутеру знайти спільну мову з замовником вакансії? і 3 поради: як правильно піти у відпустку, якщо ви керівник.