Співбесіда з роботодавцем є головним етапом на шляху до працевлаштування. Цей крок дуже важливий, тут грає роль практично кожна ваша дія, тому потрібно опрацювати стратегію ведення переговорів, підготувати питання і не забути про головне - обговорення заробітної плати.
Погодьтеся, питання грошей досить педантичне, і мало хто зважиться його підняти, але HR фахівці радять все-таки обговорити цей момент. Торг - справа непроста і потрібно знати деякі тонкощі його проведення, особливо, коли справа стосується вашої винагороди за роботу.
Перша і головна порада - обговорюйте розмір своєї майбутньої заробітної плати тільки зі своїм потенційним керівником. Як правило, HR, який проводить перші інтерв'ю, не наділений ні відповідною владою, ні інформацією для вирішення цього питання.
Багато претендентів роблять одну й ту ж помилку під час розмови про майбутню зарплату - вони намагаються натиснути на жалість роботодавця, починаючи перераховувати свої фінансові проблеми, зумовлені наявністю дітей, іпотеки та іншого. Запам'ятайте раз і на завжди: компанія не зацікавлена в найом проблемних працівників і не збирається займатися благодійністю.
Не варто йти на шантаж і запевняти ейчара, що десятки інших компаній рвуть вас на частини пропонують вам величезні гонорари. Звичайно, така поведінка викликає зворотну реакцію і переговори на цьому закінчуються. Також, інформація про те, що ви отримували більше на попередньому місці роботи теж не матиме успіху. Крім того, до сумнівних методів торгу належить і порівняння свого окладу з зарплатами своїх колег.
Не просіть занадто багато. Вам не слід відриватися від реальності і просити сильно завищені суми. Така поведінка покаже вас, як надмірно самовпевнену або неадекватну людину. Вивчіть питання середньої заробітної плати цієї сфери, свою кваліфікацію і підготуйте конкретний «цінник».
1. Підготуйте резюме. Вам потрібно, щоб ваша анкета вигідно вас відрізняла, для цього приберіть з резюме всі непотрібні дані: шкільні гуртки, дипломи за участь у КВК та інше. В резюме повинна залишитися тільки лаконічна і необхідна інформація: освіта, сертифікати про кваліфікацію, 2-3 останні місця роботи, особисті досягнення. Серйозно слід віднестися і до фотографії: відмінно підійде портрет в діловому костюмі на нейтральному фоні, ніколи не вставляйте у резюме фотографії з шашликів, відпочинку та інших розважальних заходів.
2. Підготуйте заздалегідь список своїх кращих професійних якостей. Для того, щоб домовитися про високу заробітну плату, вам будуть потрібні вагомі аргументи, а саме: ваша компетенція і що ви зможете покращити у роботі компанії. У час переговорів запропонуйте керівнику ознайомитися зі списком «за» - такий підхід до роботи не залишить байдужим жодну ділову людини.
3. Ваш зовнішній вигляд також важливий, як і ваші вміння. Багато хто ставиться до цього питання досить легковажно, вважаючи,що зовнішність не повинна грати ніякої ролі. Однак, статистика твердить протилежне: у половині випадків роботодавець віддає перевагу більш презентабельному кандидату, більш професійному.
4. Налаштуйте себе на успіх. Психологи давно помітили, що успіх будь-якого підприємства, в основному залежить від нашого морального настрою. Тримайтеся впевнено, не намагайтеся швидко відповісти на всі питання, будьте розважливі і спокійні.
Наступного разу розберемо: П'ять переваг пошуку роботи влітку і Зміни до КЗпП, липень 2016.