Є бажання попрацювати за кордоном? Не знаєте, з чого почати? Консультанти порталу робота у Кременчуці склали для вас ряд рекомендацій, які можуть Вам допомогти. Отже, перш, ніж приступити до пошуків роботи за кордоном, продумайте свою стратегію дій.
Куди ж їхати? Де шукати роботу? Друзі і знайомі розповідають багато привабливих історій, але підійде це вам? Визначитися допоможе аналіз своїх побажань і можливостей. Тому, вирішите, за якою саме спеціальності ви готові працювати? Згодні на будь яку некваліфіковану працю? Як добре ви знаєте іноземну мову та чи достатньо цього рівня для роботи і життя в іншій країні? Не зайвим буде також ознайомитися з особливостями становища іноземців та міграційної політики по відношенню до іноземних працівників у конкретній державі. А з ситуацією в країні ви знайомі? Який там рівень безробіття? Чи знаєте ви, наприклад, що в Греції, Іспанії та Португалії зараз один з найвищих рівнів безробіття в ЄС за останнє десятиліття?
Зондувати грунт потрібно починати значно раніше, ніж ви по-справжньому будете готові працевлаштуватися за кордоном. Порівнюйте різні пропозиції, шукайте на форумах тих, хто вже працював на подібній роботі в конкретній країні. Також важливо відрізняти прямого роботодавця (з ким підписується трудовий договір) від фірми-посередника (підписується договір на сприяння у працевлаштуванні). Зв'язуючись з потенційними роботодавцями, дізнавайтеся про них якомога більше з усіх доступних джерел, щоб уникнути неприємних сюрпризів. Крім того, на офіційних сайтах компаній теж завжди можна знайти оголошення про роботу.
Вам пропонують 2.5 тисячі євро за роботу в службі сервісу готелю? Чи знаєте ви, що для багатьох європейців – це цілком пристойна зарплата? Враховуючи що середня зарплата в країні 1.700 євро, досить дивно, що настільки прибуткова робота так і залишається незатребуваною. Так що не "ведіться" на оголошення про казкові заробітки, особливо якщо до претендентів не пред'являється елементарних вимог (освіти або знання мови). Адже Вам зовсім не хочеться стати жертвою шахраїв, правда?
Обов'язково співвідносьте середню заробітну плату по країні з сумою, яка надається роботодавцем. І пам'ятайте, що ще потрібно буде платити прибуткові податки. А в деяких країнах ЄС вони "з'їдають" половину зарплати.
У чужій країні вам потрібно буде десь жити і щось їсти. А чи знаєте ви скільки буде йти у вас на ці потреби? У деяких випадках житло надає роботодавець, але в основному шукати його доведеться самостійно. І бажано починайте це робити ще до від'їзду. У різних країнах і в різних містах ціни на оренду квартир істотно відрізняється. Наприклад, у Німеччині 1-кімнатна квартира-студія вам обійдеться від 350 до 600 євро (все залежить від міста). Приплюсуйте до цих витрат витрати на харчування. оплату проїзду до місця роботи (іноді це бере на себе роботодавець). А тепер подивіться на залишок.
Які б ви обачні не були, уникнути всіх випадковостей не завжди виходить. Незвичний клімат, нові продукти харчування, стреси, інфекції і багато іншого, чого неможливо передбачити, що може стати причиною хвороби, травми. Лікування за кордоном платне і дороге. А витрати на нього, як правило, не плануються в особистому бюджеті. Так що без медичної страховки на час вашого перебування в іншій країні не обійтися, тим більше це вимагає роботодавець, та ще довідку про ваше здоров'я.
Найбільш відповідальний етап. Якщо ви в пошуках роботи зверталися до фірм-посередників, то пам'ятайте, що їхні послуги підлягають оплаті тільки після укладення трудового контракту з іноземним роботодавцем. Слід одержати документ, що підтверджує оплату послуг фірми. Це дасть можливість у разі необхідності через суд відшкодувати матеріальні та моральні витрати. Обов'язком фірми є сприяння в укладенні трудового договору (контракту) з роботодавцем. Контракт укладається в письмовій формі зрозумілою клієнту мовою. Пам'ятайте, що в трудовому контракті повинні бути прописані умови соціальних гарантій, робочий час, оплата у вихідні та святкові дні. Звичайно, ви вже чули про те, що деякі працюють за кордоном нелегально, без будь-яких контрактів. Але перш ніж випробувати цей ризик на себе, подумайте - якщо трудового договору не буде, ви ніяк не зможете довести, що працювали і вам повинні заплатити.
Вивчайте традиції і звичаї країни, в якій плануєте влаштуватися. Переїхавши до неї, ви з меншою ймовірністю будете потрапляти в незручні ситуації з-за власного незнання. Вибирайте країну, яка підійде конкретно вам. Причому, враховуйте і клімат, і культуру, і релігійні звичаї.
У наступній статті поговоримо: Як боротися із запізненнями співробітників а також Народні легенди про працевлаштування.