У сфері підбору персоналу є цілий напрямок, що вивчає особливу манеру ведення співбесіди, яке включає в себе різні елементи - підкреслене презирство, підвищений тон, незручні запитання про особисте життя і подальше висміювання відповідей, і інші способи вибити кандидата з колії. Про те як вести себе на співбесіді ми сьогодні й поговоримо.
Все це менеджери з персоналу називають одним словом - стрес інтерв'ю, і деякі з них дуже його люблять і часто до нього вдаються.
Цей вид співбесіди зазвичай застосовується до тих, хто в майбутньому, в робочому процесі, повинен зіткнутися з подібними ситуаціями - до телефонних спамерів, яких посилають по двадцять разів на дню, торгових агентів, перед носом яких замикаються двері ледь їм варто представитися натягнувши на обличчя чергову усмішку, але буває і з іншими кандидатами, якщо передбачається, що майбутній керівник сам сповідує жорсткі методи керівництва, і потрібно зрозуміти, як людина на них відреагує.
Можливо, ви будете здивовані, але про ці методом написані цілі томи матеріалів, і вони користуються великим попитом з боку деяких HR, особливо уражених комплексом неповноцінності або синдромом вахтера.
Самому мені теж один раз доводилося проходити стрес інтерв'ю, правда трохи в іншому форматі, тоді я був початківцем консультантом, і керівник вирішив перевірити, чи є у мене в принципі задатки для подібної роботи, а хороший хедхантер повинен бути дуже психічно стійким, тому що зазвичай піддається спробам маніпуляції, і не з боку любителів, а з боку професіоналів цієї справи, прямими клієнтами хедхантера зазвичай є генеральні директори або власники компаній, і здобувачами - також керівниками вищого рівня.
Для вас є тільки два варіанти, якщо ви потрапили на стрес інтерв'ю. Якщо ви не готові до подібних стресових ситуацій у подальшій роботі - вставайте і йдіть.
Якщо ви готові до того, що вам доведеться працювати з самими різними людьми (я наприклад був готовий покласти все на вівтар бажання в майбутньому стати хедхантером), уявіть що стрес інтерв'ю проводить не доросла людина, а дитина.
Тактика проходження така ж як і при спілкуванні з дитиною - ви ж не будете на нього ображатися, або лякатися, чи піддаватися його маніпуляціям? Ви м'яко, але твердо наполяжете на своїй точці зору.
Точно таку ж поведінка у вас повинна бути і на стрес інтерв'ю.
Однак у будь-якому випадку, ви повинні знати, що це досить мерзенний метод, і одна з найтемніших сторін HR.
Читайте також: Найбрудніші прийоми менеджерів по персоналу і Як правильно домовлятися про зарплату.